Hlavní stránka

Úvod, typy tabel a telefonů

Historie DT

Systémy DT

Digitální systém

Náhradní díly a servis

Montáže a opravy

Nejčastější dotazy

Telefonické poradenství

Praktické rady a zkušenosti

Ceník od 1.5.2009

KontaktDOMOVNÍ TELEFONY

Tesla STROPKOV


Historie
domovních telefonů

(resp. mě známé útržky tohoto odvětví)

       Domovních telefonů (těch původních) jsem při montážích a opravách viděl více druhů, ty nejstarší se vyskytovaly především v centru Prahy, ty nejzajímavější jsem se snažil odkoupit či mně byly darovány:


       Při dotazování pamětníků mi byl představen systém domovních telefonů fungující již na počátku století (tehdy to byla novinka, dnes je to už skoro 100 let používaná věc) na stejném principu, společný vodič, zvlášť drát pro mikrofon, zvlášť drát pro reproduktor a drát pro dálkové otevírání dveří, zvlášť drát pro vlastní vyzvánění telefonu a v některých telefonech i drát a tlačítko na zvonění do prádelny (zřejmě na služebnou). Tyto systémy měly měděné vodiče různobarevně opletené textilní izolací, přehledně propojovány v řadových svorkovnicích s popisy, vedení bylo uloženo v kovových povlakových trubkách (skvělá věc - trubky byly vlastně "stíněným" vodičem), napaječe byly v podstatě jen transformátory s usměrňovači, mluvítka jen reproduktor + mikrofon. Fantastické na těchto systémech je to, že v některých domech vydržely fungovat až 50let.

       Provoz byl ovšem poněkud rozdílný, zvonková tabla bývala ve vstupním foayeru domu a venku bylo jen tlačítko na domovníka. Ten měl za povinnost (ale povětšinou velmi dobře zaplacenou, za noční vstup se vybíralo za 1.republiky až 5!!! Kč) po zazvonění otevřít dům a buď zazvonit na dotyčného s tím, že mu přišla návštěva a zda ji má vpustit či ne, případně dotyčného doprovodit či vyprovodit.

       Převážná část těchto zvonkových tabel měla bytelná mosazná tlačítka, gravírované jmenovky, popis pater a čísel bytů, některá byla vysloveně krásná. Bohužel většina těchto systémů a jejich dílů vzalo za své již za okupace, neboť Němci nechtěli, aby se domy zamykaly, zbytek dokonali komunisté a po revoluci sběrači barevných kovů a jiní vykrádači starožitností.

       Nová historie se začíná psát až v roce 1966 v závodě Tesla Liptovský Hrádok a posléze ve Stropkově, prvním domovním telefonem byl typ DT16, tzv."vajíčko" vyráběné v bílé a černé barvě. Telefon byl bakelitový, zdařilé konstrukce, neboť vidlicový přepínač se rozpínal vahou sluchátka (takto byly řešeny telefony předchozích konstrukcí). Znám domy, kde fungují dodnes, pouze s úbytkem intenzity hovoru odspodu kvůli zeslabující se citlivosti sluchátka. Citlivost se snižuje téměř u všech elektromagnetických typů reproduktorů a sluchátek vlivem magnetického pole Země,již po 15-20 letech je úbytek znát, sluchátka stará 70-80 let už skoro není slyšet. Uhlíkové mikrofony kupodivu fungují stejně i po desítkách let.

       Dalším v řadě byl typ DT 21-23, hranatý,převážně šedý nebo zelený s bílým sluchátkem, vidlicový přepínač byl jen pro část hovoru, pro mluvení se muselo zmačknout tlačítko. Také tyto typy fungují leckde dodnes, tato konstrukce nebyla špatná.

       Následovalo jediné přešlápnutí špatným směrem, typ DT 26. Vyskytoval se ve dvojbarevné kombinaci: bílá s červenou,modrou nebo zelenou. Tragédií zde byl vidlicový přepínač z plastu, který se pohyboval přes táhlo a perka jezdci na plošném spoji, plast praskal, páka vidlicového přepínače zapadávala a mnoho lidí si pořizovala vyndavák například vyrobený ze zavíracího špendlíku, aby přístroj donutili fungovat. Tento jediný typ z celé výroby Tesly Stropkov byl podle mě (ale i jiných) nevydařeným výrobkem. Naštěstí se nevyráběl dlouho, ale i tak stačil dost poškodit renomé firmy a bohužel když je několik těchto starých telefonů v systému, zapříčiňují často jejich nefunkčnost. Pokud tedy máte v domě tento typ telefonu, vyměňte je za novější typy.

       Dalším typem, a to velmi zdařilým, je od roku 1985 oválný typ DT 36/37 s vidlicovým přepínačem již řešeným mikrospínači, kontinuálně s drobnými vylepšeními vyráběný tedy již 22 let. Barevné kombinace těchto telefonů by vydaly na vlastní katalog, nyní se velmi dlouho vyrábí již jen béžovohnědé a bílé varianty. Životnost těchto přístrojů strčí do kapsy většinu i západních přístrojů, jejich jednoduchost a opravitelnost je dodnes příkladná i pro další výrobce. Pokud máte v domech tyto typy, stačí je jen občas vyčistit a seřídit, doporučuje se běžně po 10-15 letech anebo po velkých a zejména praš- ných rekonstrukcích v domě/bytě.

       Následovníkem s velkými ambicemi je i typ DT 51/52, konstrukčně vycházející z DT 36/37 a dnes jsou oba typy uvnitř totožné. Jedinou vadou je asi jen jediná bílá varianta přístroje, vyráběl se i černý a tmavě červený, ale pro nezájem byly barevné typy ukončeny.

       Posledními typy jsou nové telefony typ Elegant reagující designově na evropské trendy a trhy, konsrukčně navazující na předcházející typy.

       Jedinými zásadními změnami v posledních letech je přechod od drahých uhlíkových mikrofonů na elektretové a osazení předzesilovacích prvků (tranzistor k elektretu) a místo dynamických sluchátek se přechází na reproduktory. Vidlicové přepínače a mžikové spínače pro elektrické zámky zůstávají velmi kvalitní konstrukce.

       Celkově se předpokládá na základě zkušeností s předešlými systémy životnost asi 30-50 let pro celek, event. s nutností obměnit venkovní tablo ohledně např. prachu, kyselým dešťům, násilným atakům, a u některých typů i kvůli rezavění. Rozvody a vniřní systém má šanci vydržet ještě déle.