Hlavní stránka

Úvod, typy tabel a telefonů

Historie DT

Systémy DT

Digitální systém

Náhradní díly a servis

Montáže a opravy

Nejčastější dotazy

Telefonické poradenství

Praktické rady a zkušenosti

Ceník od 1.5.2009

KontaktDOMOVNÍ TELEFONY

Tesla STROPKOV


Praktické rady
a zkušenosti
      Za více jak 15ti letou praxi se systémy domovních telefonů Tesla Stropkov jsem se setkal s mnoha zajímavými úkazy, většinou dobře fyzikálně vysvětlitelnými.

      Zde některé uvádím, možná že někomu pomohou vyřešit jeho problém:

 • Namontovali jsme systémy do 4 domů, na jednom byla umístěna směsice antén a převaděčů mobilních operátorů, systém stále hlasitě "broukal" na druhé harmonické. Pomohlo až vyzkratování VF pomocí kondenzátorů hodnot 100-220nF na svorku 2 s nejkratšími přívody k minus pólu. Dojem: nedostatečně uzemněná VF technika na střeše domu.


 • Namontovali jsme systém TT85 na plně elektrifikovaný dům nad rozvodnici přívodu do domu (nožové pojistky), systém velmi bručel. Pomohlo až odstínění plechem okolo dynamického mikrofonu a jeho spojení s minusem. Dojem: dynamický mikrofon snímal elektromagnetické pole přívodu elektřiny do domu.


 • Asi po 3 měsících provozu se začal rozpískávat celý systém. Provedeno měření a hle- dání závady, zjištěn vadný kabel s velmi zeslabenou izolací. Důvod: při protahování do trubek se vytáhla izolace mezi dráty 2 a 6. Dojem: kabel byl moc "čerstvý", zřejmě ještě nevyzrála (dost neztvrdla) izolace anebo bylo v izolaci špatné PVC (moc měkké).


 • Asi po 5 letech přestal otvírat v systému elektrický zámek. Zjištěno: přívodní dvojlin- ka byla uvnitř úplně černý, sypala se v černý prach a přestala vést elektřinu. Dojem: v mědi bylo víc kyslíku než připouští norma,životnost mědi se velice zkrátila.


 • Velmi rychle po montáži systému Karat začal být špatně slyšet hovor. Důvod: usídlení pavouka v otvoru mikrofonu,mikrofon byl "utěsněn" pavučinou.


 • + náčrt propojení dvou domovních telefonů mezi sebou bez hovorové jednotky

         Možné závady v telefonech:

 • studené spoje na svorkovnicích, konektorech, u tlačítek elektrických zámků (zejména se vyskytují na tmavě hnědých kuprexkartových plošných spojích) řešení: telefon prohlédnout a proletovat plošný spoj letovačkou, cínem s kalafunou


 • vidlicový přepínač nespíná/nerozepíná - mírně odkrýt boční kryt vidlicového přepínače a vystříkat Kontaktolem Profi, musí zřetelně cvakat


 • mikrofon nemluví, po pádu v něm chrastí - vadná mikrofonní vložka, vyměnit


 • nefunguje sluchátko/mikrofon - možné zlomení drátu u minifaston konektoru nebo nedokonalý spoj mezi šňůrou sluchátka a nalisovanými konektory - proletovat


 • v celém domě nefunguje hovor - v napaječi systému, který bývá nejčastěji umístěn v domovním rozvaděči (tam kde se přepíná světlo v domě nastálo), praskla pojistka. Pozor, napaječ má pojistky dvě: jednu zvenku pro celý systém, jednu uvnitř (jen hovor)
 •        Každopádně vždy vyzkoušejte signálovou cestu napřed náhradním sluchátkem, event. jiným telefonem. Závady mohou být i ve vedení, ale to už je opravdu práce jen pro specialistu. Hlavně nezkoušejte přehazovat na chodbách dráty v krabicích, v tomto systému stačí jedna chyba a nefunguje nic!