Hlavní stránka

Úvod, typy tabel a telefonů

Historie DT

Systémy DT

Digitální systém

Náhradní díly a servis

Montáže a opravy

Nejčastější dotazy

Telefonické poradenství

Praktické rady a zkušenosti

Ceník od 1.5.2009

KontaktDOMOVNÍ TELEFONY

Tesla STROPKOV


Systémy
domovních telefonů


Rozdělení:       

  • Systém pětivodičový:
plnohodnotný systém tak, jak jej známe od začátku historie domovních telefonů, pozná se zejména podle rozdílného zvuku zvonění z chodby (bytový zvonek) a odspodu (telefon) a podle počtu vodičů v každém telefonu, telefony musí mít vyzváněcí bzučák(DT36,51)
  • Systém čtyřvodičový:
systém okleštěný o rozdíl zvonění, vymyšlený za komunistů kvůli úspoře mědi, jen 4 dráty, zvonění odspodu a z chodby domu je stejné, lze použít nejlevnější telefony (DT37,52...)
  • Systém dvojvodičový:
digitální, systém má navíc plno funkcí, např. lze telefonovat mezi byty, k přenosu stačí jen 2 dráty, zatím kromě rychlých přepětových napěťových špiček není znám problém s provozem, ovšem systém je celkově dražší, existuje jen verze Guard a Karat, výhodou je ale úspora vodičů a práce, systém lze namontovat i na dvojlinky např. bývalého rozhlasu podrátě nebo zrušené telefonní vedení, při montáži tohoto systému ušetříte za práce se standartním vedením (montáže i opravy)


      Pokud se rozhodujete pro zřízení nebo opravu systému domovních telefonů, nechte si udělat více nabídek, dojděte se podívat na nějaké předcházející akce té které firmy a nestyďte se zazvonit a zeptat se na spokojenost s firmou a systémem telefonů.

       Trvejte na delší záruční lhůtě, trvejte na rychlém odstranění případných závad (a to si ale dejte i do smlouvy!!!), ptejte se na servis, servisního technika, prodejnu náhradních dílů, cenu mimozáručních oprav, rozsah práce a materiálu, ptejte se na konečnou cenu včetně DPH, nezapomeňte, že si může dodavatel cenu navýšit o 10% v podstatě bez důvodu a Vy ji musíte zaplatit, vše si nechte napsat do smlouvy.

       Bohužel z vlastní zkušenosti se s Vámi podělím ještě o jednu zkušenost: většině firem (hlavně těch větších) nezáleží ani tak na ceně práce jako hlavně na rabatech od výrobců materiálu a proto se snaží donutit odběratele k výběru zboží s největším rabatem do jejich vlastní kapsy. Ten kdo odebírá od výrobce větší množství materiálu získává tzv. množstevní slevy, setkal jsem se již vícekrát s tím, že konkurent mi na rovinu řekl, že Teslu nemontuje jen proto, že má maximální rabat 10% a od jiného výrobce má až 35% a že díky tomu má kam s cenou utíkat, stejně ale nakonec vyšplhá cenu na stejnou výši. Příkladem nechť je Vám několik domů v Praze, kde si nechali namontovat zahraniční systém domovních telefonů (asi levný), ale bez jakékoliv dostupnosti náhradních dílů a servisu a po prvních problémech asi po 5ti letech byli donuceni nový systém vyhodit a pro co myslíte, že se rozhodli?

       Taktéž Vás varuji před systémem rozhodování "o nás bez nás" velmi oblíbeného ve větších družstvech, správních firmách spravující bytové fondy a i městských částech, kde vůbec nehraje roli kvalita či cena systému, ale hlavně obálka pro dotyčného úředníka či technika rozhodujícího kdo nakonec zakázku dostane.

       Jak napsal náš velký spisovatel, úplatný je každý, liší se jen hranice za kolik. Nejlépe jsou na tom ti, kteří berou osud do svých rukou a rozhodují sami, mají svoji odpovědnost a nesou svou kůži na trh. Chápu, že i oni se mohou zklamat, ale ze své 22 leté zkušenosti práce po bytech a s lidmi mohu díkybohu říci, že naprostá většina lidí jsou slušní a charakterní jedinci a těch několik tisíc zejména zeshora, kteří nám mají jít osobním příkladem, ale místo toho jen tyjí z koryt, z nás snad misantropy neudělá. Takže doporučuji: rozhodujte ve více lidech, seznamte se s více možnostmi.