Hlavní stránka

Úvod, typy tabel a telefonů

Historie DT

Systémy DT

Digitální systém

Náhradní díly a servis

Montáže a opravy

Nejčastější dotazy

Telefonické poradenství

Praktické rady a zkušenosti

Ceník od 1.5.2009

KontaktDOMOVNÍ TELEFONY

Tesla STROPKOV


Úvod,
typy tabel a telefonů

      Domovní telefony se v podniku Tesla vyrábí více jak 40 let, s kontiunalitou na výrobky z první republiky a ještě starší. Je značný rozdíl, pokud výrobek začnou vyrábět v nové továrně postavené "na zelené louce" s minimálními praktickými zkušenostmi a zejména formou okopírování funkcí,někdy i dílů, a snahou o co nejvyšší výdělek například tím, že "drahé" mikrospínače se nahradí přinýtovanými plechy, stlačují se ceny dílů použí váním nejlevnějších součástek asijských proveniencí a výsledkem je stále se snižující životnost přístrojů, což znáte určitě i ze svého okolí.

      V dobách nedávno minulých se nehledělo ani tak na kvalitu jako na "slavná" velkohubá hesla typu "Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak" a přesto výrobky Tesly měly v RVHP vysokou úroveň a některé byly i konkurenceschopné na západních trzích. Jednou z podstat poměrně vysoké kvality je podle mě skutečnost, že se telefony pro státní linky i telefony domovní vyráběly ve stejné fabrice ze stejných dílů a ohledně vývozu prvních typů do RVHP byl požadavek na vyšší kvalitu. Ze své vlastní zkušenosti se po kuste vzpomenout, kolikrát byl u Vás technik na opravu telefonu. Tato vysoká životnost s požadavkem bezporuchového dlouhodobého provozu je stále zachovávána, z vlastní zkušenosti mohu říci, že na domovní telefony staré třeba 20 let stačí jen Kontaktol. Máme za sebou montáže a opravy ve více jak 1.000 domech a na záruční a pozáruční opravy chodím tak 1x za 2měsíce. A většinou se jedná jen o zaprášené kontakty. Samozřejmě se vyskytly během let konstrukční chyby, neznalost míry opotřebení nových materiálů (zejména plastů), občas se do výroby zapletly špatné hodnoty odporů, některé plošné spoje byly špatně proletovávané, ale podnik se propracoval z posměšné pozice Te-sla = te-chnicky sla-bé na velmi slušnou pozici zejména díky technickým provedením s bytelnými kontakty, s velmi dlouhou životností, s kompaktibilitou ve všech typech vyráběných těch 40 let, s vlastním vývojem, kteří dnes jiní výrobci úspěšně kopírují, a zejména s technickou podporou, dostupností náhradních dílů, schémat, ale i znalostí problematiky mezi odbornou a i laickou veřejností.


Zde musím podotknout, že při volbě typu telefonů a tabel také velmi záleží na velikosti domu a provedení rozvodů, zda uvažujete jen o opravě či chcete zřídit systém zcela nový, zda jsou v domě volné trubky nebo zasekané kabely, zda chcete vodiče zasekat nebo využít stávající vedení, jak jsou řešeny rozvody bytových zvonků, jak jsou dispozičně řešeny byty a další kritéria. Pokud se rozhodnete pro levnější analogové verze, máte zde níže uvedené typy telefonů a kabel.

      Ponechávám stranou dříve mírně pokulhávající designovou stránku výrobků, nicméně dnes si již snad vybere každý, v nabídce je 5 základních typů domovních telefonů :

A:
B:
C:

A- béžovohnědý a bílý DT 36/37 (zná jej snad každý,vyrábí se neuvěřitelných 24 let!!!)
B- bílý lesklý DT51/52
C- bílý a světlebéžový DT Elegant.


      Zvonkových tabel je v nabídce také několik typů, rozlišují se podle provedení:

A:
B:
C:

A - plechové TT85, kombinace ocel. plech a sklo,povrchová úprava Komaxit, velmi slušná životnost, pokud na tablo přímo neprší a není vícekrát násilně atakováno, nezapálitelné, nejnižší náklady na případné opravy, všechny díly se dodávají zvlášť, velmi často se montují zejména pro nejnižší cenu a z toho vyplývající užitnou hodnotu, jsou uzamykatelná zámkem Fab (menší klíč) a nikdo nepovolaný se do něj nedostane

B - duralové TT Guard v oceloplechovém rámu, jednotlivé bloky se musí měnit celé, nicméně je dost těžké jej násilně poškodit, holýma rukama téměř nemožné, protože duralové bloky jsou profilovány podobně jako třeba hliníková okna, životnost podstatně delší nž u TT85, provedení také bytelnější a kvalitnější, nyní nejvíce montovaná tabla, taktéž s uzamčením malou Fabkou, vyrábí se i provedení 3 a 4 tlačítka pod mluvítko

C - litý dural TT Karat je nejsilnějším zástupcem, tabla se vyrábí ve dvou barevných kombinacích, vychází cenově přijatelně na menší domy zejména do 10ti bytů, provedení je podle mě konkurenceschopné i v okolních/západních státech, v podstatě je to antivandal provedení konstrukčně lepší než cenově srovnatelná konkurence.

+ hliníkoplastové TT93, výhodou je provedení se 4mi tlačítky pod mluvítkem, pokud máte jen malý dům do 4 účastníků, je vhodné, dobře vychází cenou až do 14ti účastníků, mírným problémem je kombinace plast-hliník (více rozbitné, lze i zapálit) a možnost pro kohokoliv tablo zdemontovat (stačí lehce upravený šroubovák),přepojit či odnést. Pro výše uvedené skutečnosti tato tabla nedoporučujeme a nemontujeme
      Kvalita hovoru:

- nejlepší systém má Karat, hovor je nejsrozumitelnější a s regulací

- Guard má o něco nižší citlivost, ale je také velmi kvalitní

- TT93 je méně slyšitelné, ale stabilní

- TT85 má obyčejné zesilovače s velmi jednoduchou teplotní vazbou, pokud je nastavení hovorové jednotky ("mluvítka") na hraně zpětné vazby, může signál v hovoru mírně propískávat a při nevhodné kombinaci telefonů i velmi pískat.


Upozorňuji, že v systému by měly být namontovány telefony se stejnou akustickou citlivostí jak sluchátek, tak mikrofonů. Citlivost lze uměle snížit sériovými rezistory v hodnotách asi do 500 ohmů, ale daleko rozumnější je při opravě systému vyměnit všechny telefony za stejné typy. Spočítejte si, kolik Vás bude stát udržování starého systému s několika novými prvky při dnešní ceně práce a zda není lepší vyměnit vše za nové s pořádnou zárukou.

Systém Tesla je tzv. stromečkový, to znamená, že pokud bude někdo mít vadný telefon, může zhoršit nebo úplně znemožnit hovor anebo i dálkové otevírání dveří ostatním.


      Podstatou opravy systému pro dobrou slyšitelnost a srozumitelnost hovoru je:

- výměna všech telefonů v bytech pokud možno za stejné typy nebo typy jedné řady, anebo v případě již namontovaných typů DT 36, 37, 51, 52 tyto vyčistit,opravit a seřídit

- pokud je v systému starý napaječ se 6V výstupy, je nutno jej vyměnit! nové typy hovorových jednotek potřebují alespoň 8V,lépe 10V

- výměna zvonkového tabla: hovorová jednotka pro lepší srozumitelnost nová tlačítka (stará mají zoxidované kontakty)

- oprava vedení (hovorové vedení nesmí mít špatný stav izolace - dochází k vazbám) a spoje je většinou nutno přesvorkovat a přeizolovat

- celý systém je potřeba vyzkoušet a seřídit, tolerance z výroby např. +-3dB mohou způsobit také rozpískávání, systém se seřizuje podle "nejhlasitějšího" telefonu.

     Podstatou zřízení nového systému je zejména použití stíněných kabelů SYKFY pro telekomunikační účely a jejich zapojení, všechny volné vodiče a stínění se spojují s mínusovým společným vodičem (svorky č.3).


      Digitální dvouvodičové systémy:

- ideální pro staré domy / pro velké paneláky

Zcela záměrně jsem se ve výčtu zatím nepřiblížil k problematice rozvodů ve starých domech, kde jsou jen rozvody bytových zvonků, eventuelně domovní zvonky, převážně se zasekanými rozvody či odbočkami, a kde lze s velkou výhodou využít digitální systém domovních telefonů v podstatě bez sekání po domě.

Předpokladem je alespoň částečně funkční zvonky u bytů se společným napájením (což bývá zvonkový transformátor v domovním rozvaděči), pouze se musí natáhnout nové vedení od nového napáječe do nového tabla, bytové zvonky se odpojí a překlenou, z tlačítek u bytů se do bytů provrtají průrazy na kabely SYKFY 2x2, provede se montáž a připojení digitálních telefonů na původní tlačítko a na původní vedení k tlačítku. Ušetříte za práci, kabely, a v domě nemáte "stavební nepořádek". Podotýkám, že ale digitální systém vychází o něco dráž než analogový.

Druhou velmi opodstatnělou možností je montáž digitálních domovních telefonů do velkých panelových domů. Zde musím vysvětlit proč:

Standardní analogový systém domovních telefonů výrobce doporučuje montovat max. do 32 účastníků, větší domy mají být rozděleny na větve do 32 bytů se samostatnými hovorovými jednotkami, takže třeba dům s 98 účastníky by měl mít 3-4 samostatná tabla s "mluvítky".

Nejde ani o zájem zvýšit nákup hovorových jednotek, ale o snížení pravděpodobnosti výskytu závad v jednom systému. Pokud totiž mezi 30 byty někdo špatně zavěsí či má závadu na vidlicovém přepínači, při 2-3 takových "závadných" účastnících hovorový zesilovač ještě jakž takž funguje, ale při 100 účastnících, a z toho 10 vadných, fungovat prostě nemůže, fyzikální zákony jsou neúprosné.

Tento problém elegantně řeší digitální telefony, při závadě nebo vyvěšení sluchátka se samy odpojí zhruba do 30 vteřin, k zapojení stačí je znovu zavěsit. Takže digitál je spolehlivý i v domě se 100 a více byty na 1 hovorovou jednotku. A navíc má spoustu výhod:

- Můžete si zdarma telefonovat mezi sebou
- Můžete zvonění telefonu ztlumit nebo úplně vypnout (např. na noc, po noční směně, když Vám usne dítě..)
- Můžete si v budoucnu na tentýž systém připojit třeba videotelefon, v bytě můžete připojit další až 3 vedlejší telefony, systém je snadno rozšířitelný
- Nemusíte měnit žádné vedení a dráty, naopak Vám jich ještě plno zbyde jako rezervní vodiče, ušetříte tudíž za kabely a práci s novým vedením
- Ve velkých domech vychází zhruba stejně draze jako analogová oprava.


Pokud jste dočetli až sem, máte zřejmě opravdový zájem se o systému domovních telefonů Tesla dozvědět co nejvíc, za což Vám děkuji a rád Vám sdělím ohledně této problematiky cokoliv, co jsem se za 20 let naučil.

Kontakt:
e-mail: legnats@seznam.cz
telefonní čísla 603 313 349 a 776 483 606.